PROSES

ÜRETİM

1. Hammadde kabul: Tedarikçilerden gelen un depolara kabul edilmeden önce, un numuneleri firmamız gıda mühendisleri tarafından kendi laboratuarımızda analiz edilir. Un  içerisinde insan sağlığı açısından üretime el vermeyen her hangi bir katkı maddesi veya istenmeyen bir unsur olup olmadığına bakılır. Çıkan analiz sonuçlarına göre tedarikçiden gelen un üretime el verişli ise depolarımıza kabul edilir mamafih unda üretime el vermeyecek insan sağlığına zararlı maddeler tespit edilirse, hammadde laboratuarımızın raporu ile birlikte tedarikçiye geri yollanır.

            Kabul edilen ham madde depolarımızda ve fabrikamız silolarına alınarak dinlendirilir.

Firmamızda depo ve silo temizliği periyodik olarak yapılmakta olup, ISO ve HCCP denetçileri tarafından takip edilmektedir. Hammadde kabulündeki gösterilen bu titizlik, insan sağlığını korumak ve en iyi ürün kalitesini yakalamak amaçlarımız yüzündendir.

 

2. Üretim:  Ekmek üretimi için gereken tüm maddeler analiz sonuçlarına göre tam otomatik makineler ile alınır. Kabulü gerçekleşmiş olan un silolarımızdan çekilerek mikser yoğurma kazanlarına helezon sistemi ile dökülür. Tesisimiz içerisinde yer alan su arıtma sistemimizde arıtılan su, özel su depolarımızda dinlendirilir ve ardından analiz değerleri dahilinde una ilave edilir. Mikser yoğurma kazanlarına alınan tüm hammadde transferi, tamamen el değmeden otomatik makineler ile ISO ve HCCP eğitimlerini tamamlamış personelimiz tarafından icra edilmektedir.

            Analiz sonuçlarına göre belirli kilolarda hammadde dolu olan yoğurma kazanı, robot mikser yoğurma makinelerimizde yoğurma işlemine bırakılır. Bu işlemde analiz sonuçlarına bağlı olarak zamanlandırılmaktadır. Yoğurma zamanı dolan hamur şekil verme makinelerinde sırası ile kesme ve tartma ünitelerinden geçerek, ara fermantasyona bırakılır. Fermantasyon ardından, hamurlara makineler ile ekmek şekili verilerek 2. fermantasyon odasına sevk edilir. Fermente süresini dolduran hamurlar pişirme ocaklarına, pişirilmek üzere yüklenir. Yükleme işlemi el değmeden asansör sistemi ile sağlanmaktadır.

 

3. Kasalama ve Sevkiyat: Ocaklardan çıkan ekmek soğutma bandında ilerler ve görevli personel tarafınca kasalanır. Firmamızda otomatik ekmek kasası yıkama makinesi bulunmaktadır ve ekmek kasalarımız periyodik olarak yıkanıp dezenfekte edilmektedir. Kasalanan ekmek servis araçlarına yüklenerek bayilere ulaştırılarak son müşteriye sunulur. Tüm servis araçlarımızın kapalı kasaları, paslanmaz alüminyum ve Epoksi-Poliüretan maddeler ile imal edilmiştir; gıda maddesi taşıma tüzüklerine uygun kapalı kasalardır.   

            Ayyavuz Ekmek Fabrikalarında tüm üretim süreci HPPC gıda güvenliği kontrolü altındadır. Firmamıza ait sertifikaları SERTİFİKALARIMIZ bölümünden görüntüleye bilirsiniz.

 

 

 

 

  

Kimler Online

We have 1 guest online